ARDNF "CƏNUB QAZ DƏHLİZİ" QSC-NİN 917,32 MİLYON DOLLARLIQ BORC KAĞIZLARINI ALACAQ
Azərbaycan Dövlət Qiymətli Kağızlar Komitəsi "Cənub Qaz Dəhlizi" QSC-nin 917,32 milyon dollar dəyərində təmin olunmamış, faizli, adlı, sənədsiz istiqrazlarının emissiya prospektini qeydiyyata alıb. Bu barədə Bakı Fond Birjasının məlumatında deyilir.
Emissiya çərçivəsində hər birinin nominal dəyəri 100 dollar olan 9 173 208 istiqraz buraxılıb. Yerləşdirmənin anderrayteri kimi "PSG-Broker" MMC çıxış edir.
İstiqrazların dövriyyə müddəti 10 ildir, gəlirlilik olduğu halda – altıaylıq Libor üstəgəl 1 faiz. Faizlərin ödənməsi hər yarm ildən bir həyata  keçiriləcək.
Fevralda prezident İlham Əliyev "Şahdəniz" qazkondensat yatağının ikinci mərhələsinin layihələrinin effektiv idarə edilməsi, Cənubi Qafqaz qaz kəmərinin, Transanadolu (TANAP) və Transadriatik (TAP) qaz kəmərlərinin genişləndirilməsi üçün QSC-nin yaradılması barədə sərəncam imzalayıb. QSC-də iştirak payının 51 faizi dövlət mülkiyyətində, 49 faizi – ARDNŞ-də (Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti) olacaq.
Azərbaycan Dövlət Neft Fonduuna (ARDNF) birbaşa dövlət mülkiyyətində olan QSC-də pay iştirakını maliyyələşdirməni təmin etmək tapşırılıb.
Pay iştirakının maliyyələşdirilməsi üçün cəmiyyətə təqdim ediləcək vəsaitlər qaytarılma şərti ilə uzun müddətli investisiyalar şəklində təmin ediləcək. «Cənub Qaz Dəhlizi» - Avropaya karbohidrogen nəqlini mənbələrini diversifikasiya etməyə və enerji təhlükəsizliyini artırmağa, Azərbaycana isə Avropanın timsalında yeni bazar əldə etməyə imkan verən layyihədir.
2013-cü ilin dekabrın 17-də azərbaycanın dəniz qaz-kondensat yatağı «Şahdəniz»in işlənilməsinin ikinci mərhələsi ilə bağlı yekun investisiya qərarı qəbul edilib, bu yataqdan 10 mlrd kubmetr həcmində qaz Avropa bazarına gedəcək.
1,2 trln kub metr sübut olunmuş ehtiyatlarla «Şahdəniz» dəniz yağatının işlənilməsinə dair müqavilə 1996-cı ilin iyunun 4-də imzalanıb.
«Şahdəniz» yatağının işlənilməsinə dair tərəfdaşlar 16,7% pay iştirakı ilə SOCAR, Britaniyanın BP (28,8%), Norveçin Statoil (15,5%), İranın NICO (10%), Fransanın Total (10%), Rusiyanın LUKoil (10%), Türkiyənin TPAO (9%) şirkətləridir.

SOFAZ WİLL BUY DEBT SECURİTİES OF THE SOUTHERN GAS CORRİDOR PROJECT A WORTH OF $917.32 MİLLİON
Azerbaijan State Securities Committee has registered the issue of unsecured and nominal bonds of Southern Gas Corridor to the amount of $917,32 million reported the Baku Stock Exchange.
9,173,208 bonds with the face value of $100 each have been issued. Underwriter of placement of shares is PSG-Broker. The term of bonds circulation is 10 years with the profitability of six-month Libor+1%. The interests will be paid every six months.
In February 2014 Azerbaijani president Ilham Aliyev signed a decree to create a closed-type joint stock company for efficient management of the Shah-Deniz Phase 2, expansion of the Southern Caucasian gas pipeline, trans-Anadolu (TANAP) and trans-Adriatic (TAP) gas pipelines. 51% shares in JSC will be owned by the government and 49% by State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR).
The State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) has been instructed to fund share of the JSC owned by the government. The funding will be provided in form of long-term investments on condition of repayment.
Southern Gas Corridor will allow Europe diversifying its sources of hydrocarbon deliveries and raising energy safety, while Azerbaijan will get a new market in face of Europe.
The final investment decision on the Shah-Deniz Phase 2 was made on December 17, 2013. 10 billion cub.m. of gas from the Shah-Deniz field will be transported to the European market.
The contract to develop Shah Deniz offshore field with the proved resources of 1.2 trillion cub.m. of gas was signed on June 4, 1996.
The partners for development of Shah-Deniz field are SOCAR with 16.7%, BP (28.8%), Norwegian Statoil (15.5%), Iranian NICO (10%), French Total (10%), Russian LUKoil (10%) and Turkish (9%).